Artroskopia

Zwichnięcia barku

Ciasnota podbarkowa

Stożek rotatorów

Artroza

Gdzie operujemy

O mnie

Kontakt

Impressum

Zwichniecie barku ( Luxatio humerii )
 
 
Przy zwichnięciu barku u młodych ludzi, czesto oderwany zostaje obrabek stawowy (labrum glenoidale) od panewki (glenoid). Wygląda to tak jakby opona spadła z felgi koła samochodowego, w medycynie nazywa sie to Bankart Lesion. Ponieważ brak obrąbka stawowego na panewce powoduje po pierwszym zwichnieciu prawie zawsze niestabilność i następne zwichnięcia, powinno się zrekonstruować anatomiczna pozycje (czyli naciagnac oponę na felgę) obrąbka stawowego.
 
 
 
Tutaj jest widoczny obrąbek panewki w tylnej dolnej cześci ( lewa reka ) : " opona ".
 
 
 
 
 
 
 
Schemat operacji artroskopowej przy zerwaniu obrąbka stawowego panewki : z lewej strony kamera (na czerwono), z prawej instrumenty endoskopowe (zielone)  i zerwany obrąbek (jak na zegarku 2°° do 5°°, granatowy) pokazany strzałką. Przy górnym instrumencie pokazyny jest przyczep ścięgna mięśnia dwugłowego ( 1°°)
 
 
 
 
 
 
 
 
Blizny 6 tygodni po operacji.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tutaj widoczny jest obrąbek stawowy z panewką ( patrzymy od tyłu na przednią cześć panewki) bez zmian, z lewej główka kości ramiennej.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Z prawej strony jest widoczny brak obrąbka stawowego na panewce, jedynie w górnej cześci jest jeszcze rozpoznawalny. Z lewej strony widoczna jest głowa kości ramiennej.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
" Naciąganie opony " czyli umieszczenie obrąbka na panewce w anatomicznej pozycji. Przyczepianie obrąbka odbywa się przy pomocy tzw. kotwiczki, ktorą może być z metalu lub biowchłanialna.
 
 
 
 
 
 
 
Przykład kotwicy biowchłanialnej
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tutaj widoczny jest ten sam region, po artroskopowej rekonstrukcji obrąbka.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opatrunek typu " Gilchrist " noszony przez 6 tygodni po operacji.

[Artroskopia ] [Zwichniecia barku] [Ciasnota podbarkowa] [Stozek rotatorów] [Artroza ]