Dr. med. Mirosław Szarzyński    artroskopia.eu

Zwyrodnienia stawu ramiennego,

Artroza stawu ramiennego, Omarthrosis

 

Artroza stawu ramiennego czyli zmiany zwyrodnieniowe mogą występować po urazach ( np. złamania głowy kości ramiennej) , przy przewlekłych niestabilnościach lub po przeciążeniach i u pacjentów z rzs (reumatyzm).

Zmiany te  widoczne są często na  zdjęciach rtg, ocena rozmiaru uszkodzeń chrzęstnych jest jednak możliwa tylko w trakcie artrokospii. Objawy artrozy są porównywalne z dolegliwościami zespołu ciasnoty podbarkowej : ograniczenie ruchu i bóle. Leczenie farmakologiczne i rehabilitacyjne często nie przynoszą poprawy dolegliwości.

Leczenie operacyjne polega na usunięciu niestabilnych struktur, przerostów błony maziowej i nierówności chrzęstnych / kostnych podczas artroskopii lub na wymianie stawu czyli endoprotezie.

 

Ja preferuję leczenie małoinwazyjne, czyli artroskopowy zabieg, podczas którego można dokładnie ocenić stan stawu ramiennego i często po nim następuje zdecydowana poprawa dolegliwości. Okres poprawy jest zróżnicowany i niezależny od wielkości zmian zwyrodnieniowych, u niektórych pacjentów objawy polepszają się na lata u innych na kilka miesięcy.

Artroskopowe postępowanie w pierwszej kolejności jest sensowne także dlatego, że w zależności od rozległości uszkodzeń jest wybierany typ protezy.

Decydującym faktorem jest stan stożka rotatorów, przy jego uszkodzeniach standardowe protezy nie zdają egzaminu i dochodzi do komplikacji jak podwichnięcia endoprotezy i przewlekłych stanów zapalnych.

 

Postępowanie artroskopowe jest opisane w zespole ciasnoty podbarkowej.

 

Protezoplastyka oznacza operację na otwarto, postępowanie po zabiegu jest zależne od typu protezy. Generalnie konieczne jest unieruchomienie w ortezie lub poduszce odwodzącej i wielotygodniowa rehabilitacja.

 

 

 

 

 

Dalsze informacje na podstronie Zdjęcia

 

dr Mirosław Szarzyński  |  szarmiro@tlen.pl